PREDSTAVA MUŠKARČINE
Dorćol platz
Predstava MUŠKARČINE
24 APR 2021 SUBOTA, 19:00
MUŠKARČINE
pozorišni dokumentarac o muškosti ovde i danas
Koncept, režija i dramaturgija: Milena BOGAVAC i Vojkan ARSIĆ
Igraju: Alek SURTOV, Đorđe ŽIVADINOVIĆ GRGUR, Jovan ZDRAVKOVIĆ, Marko PANAJOTOVIĆ, Nikola PAVLOVIĆ, Uroš NOVOVIĆ, Rastko VUJISIĆ
Koreografija i scenski pokret: Ljiljana TASIĆ
Originalna muzika: Vladimir PEJKOVIĆ
Kostimografija: Pull My DAISY
Režija dokumentarnog filma: Ivan STOJILJKOVIĆ
Fotografija i video: Miloš MITROVIĆ
Dizajn: Sanja DRAKULIĆ
Produkcija: REFLEKTOR TEATAR
Tekst predstave nastao je kolažiranjem ličnih priča, iskustava i stavova ko-autorskog i izvođačkog tima; dramatizacijom teza iz knjige „Biti muško“ Stiva Bidalfa; citiranjem teoretičara muškog pokreta; od fragmenata iz štampe, sa interneta i televizije. U predstavi su korišćeni statistički podaci dobijeni u istraživanju „Mladići i maskulinitet“ sprovedenom u okviru projekta „Budi muško“ , iskustva trenera u ovom projektu i materijali nastali kroz proces radionica zasnovanih na tehnikama upotrebe drame u edukaciji i metodološkim igrama osmišljenim da podstaknu kolektivno autorstvo.
Većina muškaraca zapravo ne živi. Umesto toga, oni glume da bi se zaštitili. Tokom sazrevanja izaberemo jednu od nekoliko standardnih maski – veliki radnik, kul frajer, dobar momak, muškarčina, osećajan novi muškarac. A zatim se godinama nakon toga držimo te uloge i pretvaramo da smo to mi i da je sve u redu. „Sve je kul“. „Ona je u pravu“. Međutim, unutra često preovladava osećaj usamljenosti. Glumiti i živeti nisu ista stvar.
Stiv Bidalf, „Biti muško: akcioni plan za promenu života muškaraca“
U želji da se uklope u socijalno prihvatljive matrice rodnog ponašanja, mladi muškarci rade mnoge stvari koje su štetne po njihovo fizičko ali i psihičko zdravlje. Društvo od njih očekuje da svoju muškost dokažu pokazivanjem snage, odlučnosti, hrabrosti, borbenosti i srčanosti, koja ih često uvodi u destrukciju i autodestrukciju. Vaspitani u kulturi u kojoj se muško pokazivanje emocija smatra za znak slabosti, mladi muškarci svoje emocije potiskuju i preinačuju u destruktivne oblike ponašanja. Ova predstava ima za cilj da ukaže na taj problem, ali i da dokumentuje priču generacije rođene u toku ratova na Balkanu, generacije čiji je sistem vrednosti formiran u tranziciji te je, shodno tome, konfuzan i nedovoljno čvrst.
Osnovna tema ove predstave je maskulinitet i način na koji se muškost tretira, odnosno formira u našoj kulturi. Ideja i poruka koju ona treba da prenese jeste poruka o slobodi, o ličnom ostvarenju i pokušaju da se prevaziđu kulturološki nametnute norme, koje mladiće sprečavaju da budu ono što jesu.
Muškost, imenica.
- Odnosi se na svojstva karakteristična za osobe muškog pola.
Pol. Biološko određenje organizma, u odnosu na ulogu u reprodukciji.
- Odnosi se na svojstva karakteristična za osobe muškog roda.
Rod. Socijalno i kulturološko određivanje osobe i njenog ponašanja, u odnosu na njen pol.
Kutija, imenica.
- Predmet koji služi da se u njega pakuju drugi predmeti.
Pol. Kutija za pakovanje rodnih stereotipa.
Rod. Navike, rituali i običaji iz ove kutije.
Sloboda, imenica.
- Mogućnost /pravo/težnja bića da misli svojom glavom i dela po sopstvenoj volji.
Pitanje: možeš li biti slobodan, dok si u pretrpanoj kutiji?
Odgovor: ____________
Predlog: Raspakuj kutiju i u nju spakuj ono što želiš!
Drugim rečima: Budi muško, onako kako ti hoćeš a ne onako kako drugi misle da treba!
PREDSTAVA SUMNJIVO LICE
Dorćol platz
20.06.2020 – 21h
13 OKT 2020 UTORAK, 20:00
Branislav NUŠIČ
SUMNJIVO LICE
Koncept i režija: Vojkan ARSIĆ
Igraju: Zoran PAJIĆ, Jelena BOGAVAC, Mirjana JELIĆ, Đorđe ŽIVADINOVIĆ GRGUR, Marko PANAJOTOVIĆ, Uroš NOVOVIĆ, Janko CEKIĆ, Aleksandar JOVANOVIĆ, Predrag VASIĆ
Izvedbeni tekst i dramaturgija: Milena BOGAVAC
Autorska muzika: Irena POPOVIĆ DRAGOVIĆ
Scenski pokret: Andreja KULEŠEVIĆ
Dizajn scene i kostima: Ana ZARUBICA
Dizajn svetla: Arijan IGIĆ
Video: Ivan STOJILJKOVIĆ
Fotografija: Jelena JANKOVIĆ
Dizajn: Sanja DRAKULIĆ
Produkcija: REFLEKTOR TEATAR
Preispitujemo zašto se mi večno smejemo Nušiću i zašto se ni posle 130 godina nismo promenili kao društvo.
Klasik srpske dramaturgije, ovde je polazna tačka za pričanje priče o promenama, koje se u Srbiji večito čekaju, a teško i sporo događaju… ali i predstava o genijalnosti i talentu pisca, koji je sve bolesti našeg, savremenog društva umeo da dijagnostifikuje još 1887. kada je ovaj (i za tadašnje pojmove: kontroverzni) komad napisao.
Ova verzija Sumnjivog lica jeste predstava po komadu, ali i o komadu Branislava Nušića, koji se nalazi na spisku obavezne lektire za učenike i učenice svih osnovnih škola u našoj zemlji.
Kao jedan od najigranijih i najpoznatijih komada u istoriji srpske dramaturgjie, Sumnjivo lice se u široj javnosti percipira kao laka, bezbrižna komedija. U ovoj postavci, postavlja se pitanje o kritičkom potencijalu ove komedije. Umesto lakoće i razbibrige, ova predstava tera vas da se zamislite: na koji način sistem prisvaja anti-sistemsku umetnost i kako kontroverzni, osporavani tekstovi na kraju postaju klasika, lektira za osnovnu školu?
Sumnjivo lice tretiramo kao politički komad, preispitujući da li se i u kojoj meri društvo promenilo od trenutka kada je napisan, pa do danas.
IZVINI NUŠIĆU
Izvor: www.reflektorteatar.rs
PREDSTAVA EKSTREMIZAM: KAKO JA OVO SINU DA OBJASNIM?
Dorćol platz
15 SEPT 2020 UTORAK, 21:00
Koncept i režija: Vojkan ARSIĆ
Igraju: Dejan MAKSIMOVIĆ, Ema MURATOVIĆ, Jelena SIMIĆ, Rade MARIČIĆ
Scenski pokret: Andreja KULEŠEVIĆ
Autorska muzika: Irena POPOVIĆ DRAGOVIĆ
Dizajn scene i kostima: Đurđina SAMARDŽIĆ
Svetlo: Anja SEKULIĆ
Ton: Filip GOTOVAC
Foto i video: Bojan STEKIĆ
PR i protokol: Milica KRAVIĆ AKSAMIT
Produkcija: REFLEKTOR TEATAR
Predstava “Kako ja ovo sinu da objasnim?” govori o ekstremizmu, kako do njega dolazi i koje su njegove posledice. Takva tema je osetljiva u današnjem društvu, a naše tlo je bilo, i uvek će biti, pogodno za rađanje novih ekstremizama. Upravo zbog toga predstava prikazuje lične priče, ali i teorijski objašnjava i razvrstava činioce ekstremizma. Proces je bio radioničarskog tipa, u kojem smo radili sa mladima iz raznih sredina i to iskustvo preneli u samu predstavu. Cilj predstave je da mlade upozna sa svim oblicima tog problema, da im pokaže da prvi korak u prihvatanju drugačijeg je prihvatanje sopstvenih stereotipa i predrasuda, koji neminovno postoje u čoveku. Osveštavanjem sopstvenog ekstremiste, naći ćemo način da se izborimo sa njim. Makar je to plan.
Reč reditelja:
Nikada nisam bio u mogućnosti da se osećam kao sin, a pitam se hoću li ikada biti u situaciji da svom sinu objašnjavam svet u kom sam živeo i koji ostavljam da živi i razvija se. Kao razvoj zavoja, kao razvoj organa, kao razvoj civilizacije, napred – nazad. Ja ne bih znao da mu objasnim ovaj svet, ali bih znao da mu objasnim šta osećam.
Ekstremizam je tema koja nas okružuje, ali i koja se nalazi u nama. U ovoj predstavi preispitujemo stavove i ponašanje društva, ali se i razračunavamo sa sobom i onim što svi nosimo u dubini svog mozga i želuca. Ekstremizam (latinski “ad extrema”) se može odrediti kao nešto što ide do krajnjih granica, isto kao što i naši ekstremiteti predstavljaju završetke na našem telu. Ekstremitetima se završava granica koja pripada nama, a izvan nje se nalazi svet sa novim granicama i ograničenjima, na koje mi često nemamo uticaj, ali vidimo klanicu.
Vojkan Arsić
Izvor: www.reflektorteatar.rs
Ulaznice:
Mail: klubsu@yahoo.com
rezervacije@tiketklub.com
Kontakt tel: 065 610-43-12 i 065/366-5-222
Sajt: www.tiketklub.com
Dostavljamo ulaznice kurirskom službom na željenu adresu za jedan dan na celoj teritoriji Republike Srbije.
Ulaznice možete nabaviti preko Tiket Kluba!